Konflikty bývají nepříjemné. Při spolupráci více lidí jsou však nevyhnutelné. A často i potřebné. Kromě nových řešení mohou totiž přinést i řadu důležitých osobních schopností. „Konfliktům proto není třeba bránit a někdy může být dobré je i uměle vyvolávat,“ radí psycholog Jan Urban. Proč to má smysl?
íte, co spojuje časopisecké testy a horoskopy, věštce, jasnovidce, léčitele či představitele nejrůznější esoterických, paranormálních a spiritistických oborů? Jejich společným rysem je, že se opírají o poměrně jednoduchou klamavou techniku, která je označovaná jako Barnumův efekt. Jak tento postup funguje a jak mu nepropadnout, vysvětluje psycholog Jan Urban
Podvodníci dneška většinou nevyhlížejí jako v minulosti. Jejich aktivity bývají sofistikovanější a spektrum jejich působení širší i proměnlivější. Jejich povahové rysy i chování, které je charakterizuje, jsou však stále stejné. Jak rozpoznat podvodníky a nenechat se napálit, přibližuje psycholog Jan Urban.
„Protřepat, ale nemíchat”, říká James Bond, když si objednává své Vodka Martini. V jeho případě jde z velké části o vtip, protože mezi oběma postupy není velký rozdíl. Když ale chceme někoho ovlivnit, může být dopad dvou zdánlivě podobných přístupů značně rozdílný. Jsou totiž situace, kdy k ovlivnění není žádoucí tlačit. Stačí je správným způsobem postrčit.
Manažeři, stejně jako ostatní zaměstnanci, se dělí do dvou skupin. Na dobré a špatné. V případě manažerů je však tento rozdíl podstatně důležitější. Ti dobří mohou firmu zachránit i povznést, ti špatní naopak oslabit, rozložit a dokonce zcela zničit. Jak poznat manažery, kteří působí jako jed, přibližuje psycholog Jan Urban